Zelená ještěrka - váš dodavatel zahradních sukulentů
Zelená ještěrka
00,- Kč
Košík je prázdný
Minimální hodnota objednávky 350 korun.
  • Ještěrka radí - Pěstování jovibarba

Ještěrka radí - Pěstování jovibarba

Rod Jovibarba se na první pohledod rodu Sempervivum lišíjovibarba-2 mladými rostlinkami, které jsou kdceřiné růžici připevněny tenkými oddenky, ze kterých se samovolně oddělují a zapouštějí kořínky v blízkém okolí. Díky tomu mohou jovibarby růst i na velmi těžko přístupných místech ve skalce. Drobné kuličky mladých růžice se zakutálí do štěrbinek jen několik jovibarba-heuffeliimm širokých, okamžitě zapustí kořínky a postupně, takse rostlina rozrůstá, vyplní i tu nejužší štěrbinu mezi kameny. 

Odlišná od netřesků je i stavba růžic. Rostliny vytváří husté, pevné trsy,jovibarba-5 tvořené jednotlivými rostlinami pevně stěsnanými k sobě, takže někdy bývá problém oddělit jednu rostlinku ze středu porostu. Růst je mnohem pomalejší než u netřesků snad i proto se jovibarby na našich zahrádkách nevyskytují tak často, přesto že to jsou velmi ceněné rostliny. I jejich tržní hodnota je mnohem vyšší než u netřesků. Bývá až třikrát tak vyšší.


Snad nejznámějším druhem běžně pěstovaným je Jovibarba globifera ( sobolifera) s růžicemi do pěti centimetrů v průměru. Vyskytuje se v české republice. Miniaturní druh je J. arenaria , která vytváří nízký, hustý, pevný koberec složený z drobných růžiček. Tu nalezneme v Alpách v Rakousku, Itálii a Slovinsku. Jovibarba heuffelii je atraktivním a sběrateli velmi ceněným druhem se šedozelenými listy, rostoucím v Albánii a Rumunsku. V Itálii, Maďarsku, Albánii. Chorvatsku, na Ukrajině a Slovensku zase nalezneme druh Jovibarba hirta.

Jovibarba je ideální rostlinou pro okrasné nádoby, skalky a suché zídky. Je velmi nenáročná, nevyžaduje zvláštní drenáž ani zimní ochranu proti vlhku. Díky odpadávaní dceřiných růžiček je schopná zaplnit i takové štěrbiny, kde se neuchytí žádná jiná rostlina. Druh sice neoplývá barvami tak jako netřesky, ale pevné, kulaté růžice s červeným  a žlutavým vybarvením na špici listů s různými odstíny zelené a zelenomodré,   zaujmou na první pohled. Pro pěstování v našich zahradách mohu tyto rostliny jen doporučit.
.